Az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár létrehozásának kiemelt célja a fiatalok becsábítása a múzeumba. A feladat sikeres megvalósítása kétoldalú hasznot ígér. Megtaníthatja a fiatalokat a tárgyak, a korszak, a korszak tárgyainak stb. megfejtésére, ösztönözheti a múlt megismerésében rejlő történetek feltérképezésére, a múlt hagyatékának megbecsülésére, másrészt ösztönzi a múzeum szakembereit az ott lévő tárgyakon keresztül a múlt kreatív, sokszintű, élményt nyújtó bemutatására.
Néhány példa, téma (a teljesség igénye nélkül):
Hogyan éltek, mivel játszottak, hol tanultak a 19. század végén a fiatalok.
A kóser háztartás vezetésének vallási szabályai.
Ki a rabbi?
Az iparos műhelyében lehetőség nyílik az adott (tipikus erzsébetvárosi) mesterség megismerésére, a lehetőségekhez mérten a gyakorlatban is.
Az idősebb iskolások számára a fehérnemű varrónő műhelye és a pincében lévő gettókiállítás bemutatásával lehet az olyan komoly, ezen a korszakon túlmutató, a mát is érintő kérdésekről beszélgetni, mint faji alapú megkülönböztetés, a tanulás tilalma, a vagyonelvétel, a megaláztatás témaköre.
A látottak és hallottak közös feldolgozására az Átrium biztosít helyet.
Az Erzsébetvárosi Történeti Tár nem közoktatási intézmény, de az ismeretszerzés fontos színtere. Köthető konkrét tananyagokhoz, de nem feltétlenül.
Múzeumpedagógiai programok
A Zahor Alapítvány foglalkozásai.
Az alapítványról:
Részletesebben a sétákról:
http://zachor.hu/cikkek/helytorteneti-setak-diakok-vezetesevel
Tett és Védelem Alapítvány
Oktatási program:
http://tev.hu/oktatasi-program/